Program ochrony fungicydowej zbóż jest złożony i składa się z kilku wiosennych zabiegów. Ich liczba jest uzależniona od przebiegu pogody i presji chorób, ale zwykle wynosi od 2 do 3. Ostatni zabieg wykonywany na tzw. kłos określany jest mianem T3 i często z różnych przyczyn jest pomijany.
Kiedy wykonać zabieg T3?
Termin wykonania zabiegu określony przy pomocy faz rozwojowych jest bardzo szeroki i jest warunkowany przez stosowane podczas T3 fungicydy oraz jakość działania T2. Trudno jednoznacznie wskazać do kiedy może być wykonany zabieg T3, ponieważ wynika to z zapisów w etykiecie użytego środka ochrony roślin. Ochronę kłosa można natomiast rozpocząć w fazie pełni kłoszenia lub nawet podczas kwitnienia.
Choroby kłosa
Występowanie chorób na kłosie w poszczególnych latach jest bardzo zróżnicowane i wynika z przebiegu pogody. Zdecydowanie najgroźniejszą chorobą występującą w okresie dojrzewania zbóż jest fuzarioza kłosów. Powodowana jest przez grzyby chorobotwórcze z rodzaju Fusarium, które wywołują także inne choroby na wcześniejszych fazach wzrostu np. zgorzel siewek, fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni.
Mniejsze znaczenie gospodarcze niż fuzarioza kłosów ma septorioza plew oraz czerń zbóż.
T3 nie tylko na choroby kłosa
Dobrze wykonane i przemyślane T3 będzie chroniło również górne liście — liść flagowy i podflagowy. Utrzymanie ich wysokiej zdrowotności i zieloności może być ważnym elementem w budowaniu plonu ziarna. Dlatego też substancje wybierane do zabiegu T3 powinny również dobrze zwalczać najważniejsze choroby liści:
- septoriozę liści pszenicy,
- brunatną plamistość liści,
- rdze,
- plamistość siatkową.
Dowiedz się więcej na temat zabiegu t3 w pszenicy: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/zabieg-t3-w-pszenicy-ochrona-klosa-kiedy-jak-i-co-stosowac.
T3 – ochrona ilości i jakości ziarna
Zadaniem środków ochrony roślin z grupy fungicydów jest zadbanie o zdrowotność kłosa. Przekłada się ona na ilość plonu- zdrowe ziarno jest lepiej wypełnione i jest wyrównane (większa masa tysiąca ziarniaków oraz masa hektolitra). Ponadto T3 wpływa także na jakość plonu głównego. Zdrowy kłos to ziarno wolne od mykotoksyn, zwłaszcza produkowanych przez grzyby z rodzaju Fusarium: deoksyniwaleon (DON) czy też zearalenon (ZEA). Związki te mają charakter antyżywieniowy i przypadku przekroczenia ich dopuszczalnej zawartości w paszy lub żywności mogą być niebezpiecznie dla zwierząt i ludzi.
Co stosować na T3?
Praktyka rolnicza oraz liczne publikacje naukowe wskazują jednoznacznie, że najlepiej na T3 stosować środki ochrony roślin zawierające triazole lub ich mieszaniny:
- metkonazol,
- tebukonazol,
- difenkonazol,
W związku z tym na T3 idealnym rozwiązaniem będzie fungicyd Sierra 60 SL (metkonazol), który jest dostępny tu: https://osadkowski.pl/produkt/sierra-60-sl-1l-metkonazol–s-126584. Można stosować go samodzielnie lub w mieszaninie zbiornikowej np. z tebukonazolem.
Treść promocyjna